niedziela, 20 stycznia 2013

dziedzictwo kulturowe na wsi - ochrona

Warto czytać, żeby wiedzieć co i jak chronić





Publikacja powstała z myślą o działaczach samorządowych i lokalnych liderach, jak również mieszkańcach polskich wsi, budujących nowe domy oraz wszystkich tych, którzy chcą w poprawny sposób kształtować swoje otoczenie. Aby wyrobić sobie odpowiedni stosunek do wiejskiego dziedzictwa, a następnie właściwie to dziedzictwo zagospodarować, należy zająć się następującymi kwestiami:

  • inwentaryzacją (co to jest?);
  • waloryzacją (jakie to jest?);
  • wytycznymi (co zrobić?);
  • planem (jak to zrobić?).
Są to cztery podstawowe kroki metody jednostek i wnętrz architektoniczno-krajobrazowych. Układ naszej książki odzwierciedla kolejne etapy postępowania uwzględniającego tą zasadę. 




Każde miejsce opowiada swoją historię, czyli rzecz o dziedzictwie wiejskim
red. Marek Konopka, Dorota Matyaszczyk, Ewa Pustoła-Kozłowska

Opracowanie jest wspólnym dziełem osób związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich, ale głównie architektów, etnografów, archeologów i przedstawicieli wielu innych dziedzin związanych z dziedzictwem kulturowym wsi. Celem książki jest uświadomienie Czytelnikowi, co to jest dziedzictwo kulturowe wsi polskiej, jakie wartości ze sobą niesie, jak należy je chronić i jak można je wykorzystać.Książkę adresowana jest do decydentów rządowych, do władz samorządowych, lokalnych liderów i przedsiębiorców, nauczycieli i wychowawców, uczniów i studentów - mieszkańców swoich małych ojczyzn. Wydawca: Fundacja Fundusz Współpracy. Wydanie sfinansowane przez Fundację Wspomagania Wsi.  





Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje.
red. Justyna Duriasz-Bułhak, Krystian Połomski, Anna Potok

Publikacja ta ma inspirować do podejmowania konkretnych działań, służących ochronie dziedzictwa kulturowego i wykorzystaniu jego potencjału w rozwoju lokalnym. Opowiada o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków. Kierujemy tę książkę przede wszystkim do wspólnot lokalnych, a więc do władz samorządowych, do organizacji, do liderów, i wreszcie do każdego, kto choć przez chwilę poczuł się spadkobiercą wszystkiego tego, co nas otacza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz