sobota, 31 sierpnia 2013

VI. Rok 2005



Rok 2005
Wieś - sołectwo Łagiewniki Wielkie; gmina Pawonków, powiat Lubliniec, woj. Śląskie
Łagiewniki Wielkie to wioska bardzo rozległa w terenie. Niespełna jedna czwarta mieszkańców mieszka w tzw. Wsi-Centrum pozostali zasiedlają przysiółki których jest aż osiem : Pietruchowie, Wilkowe, Wieski, Dębina, Nowe, Ameryka, Grabina i najbliżej wsi Kolonia. Długość gminnych dróg wynosi około 20km, są to ulice: Pietruchowa. Topolowa, Leśna, Dębowa, Strażacka, Nowa, Rolna, Polna, Szkolna, Lompy oraz Świerczewskiego (droga powiatowa). W Łagiewnikach Wielkich mieszka obecnie według danych z UC - 686 osób, jednak około 30-40 osób zameldowanych w Łagiewnikach od dawna mieszka na zachodzie. Od kilku lat liczba mieszkańców wsi maleje.
W centrum wsi znajduje się kościół, a wokoło niego cmentarz. W sąsiedztwie jest ładnie odnowione przedszkolną również dwa sklepy spożywcze oraz remiza strażacka. Na pograniczu Wsi i Koloni usytuowana jest szkoła, w której mieści się Gminne Gimnazjum. Budynek starej szkoły od wielu lat stał pusty i stawał się zagrożeniem; z tego powodu w r. 2002 został rozebrany.
Mieszkańcy dzielnic są co roku odpowiedzialni za przygotowanie poszczególnych świąt i uroczystości kościelnych czy świeckich, obchodzonych we wsi. Tak np. w tym roku dożynki wiejskie przygotowuje dzielnica Wieś  Centrum, są oni gospodarzami, pozostali mieszkańcy - gośćmi hucznie obchodzonego u nas święta plonów. Łagiewniki to wieś typowo rolnicza, nie ma u nas większych zakładów pracy,  jest parę mniejszych firm.
We wsi są 3 duże gospodarstwa (ponad 100 hektarowe), kilka tzw. średnich, najliczniejsze są gospodarstwa do 15 hektarów. Właścicielom tych mniejszych gospodarstw żyje się najtrudniej,    muszą   szukać    dochodu    poza    rolnictwem. Członkowie ich rodzin często wyjeżdżają do pracy za granicę.
W tym roku obchodzimy 700-lecie istnienia naszej miejscowości. Główne uroczystości połączone są razem ze świętem plonów.
Dla upamiętnienia tej rocznicy mieszkańcy Łagiewnik Wielkich ufundowali sztandar z wizerunkiem Jana Chrzciciela, który jest patronem naszej parafii od ponad trzystu lat. Niech ten sztandar będzie wotum wdzięczności i pamiątką dla potomnych, że Łagiewniczanie zawsze byli związani z Bogiem i Kościołem.
                Proboszczem w naszej parafii od dwóch lat jest ks. Piotr Adamski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz